01
Paź 202

XXIX MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYKI OBRZĘDOWEJ w Rudnikach

aktualności » XXIX MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYKI OBRZĘDOWEJ w Rudnikach

Organizatorem XXIX Międzynarodowego Konkursu Plastyki Obrzędowej był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach. Plastyka obrzędowa to rekwizyty obrzędowe wiążące się ściśle ze zwyczajami danego regionu. Otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 1 października 2020 r. w Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach.

Konkurs był podzielony na 5 kategorii. Wzięłam udział w trzech dla dorosłych:

Kat. I

Pisanki wielkanocne wykonane techniką malowania woskiem. Jest to bardzo stary zwyczaj na terenie Puszczy Zielonej związany z okresem Świąt Wielkanocnych. Tradycyjna forma to pisanki jednokolorowe. Obecnie powstają pisanki wielobarwne, a także ozdobione koronką.

Kat. III

Bukiet „Święty Kąt” – kwiaty, które zdobiły  „Święty Kąt”, wyjątkowe miejsce w każdym domu, świadczące o religijności ludowej na Kurpiach. Zostały wykonane z bibuły zgodnie z tradycją regionalną. Obecnie znajdują się tylko w muzeach.

 

Kat. IV

Anioł Gabriel – współczesna ozdoba Regionu Kurpiowskiego związana z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Wykonana z białych nici za pomocą szydełka.

Otrzymałam wyróżnienie w Kat. I i Kat III.

Zobacz w sieci:

ROZSTRZYGNIĘCIE XXIX MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PLASTYKI OBRZĘDOWEJ

WYSTAWA POKONKURSOWA XXIX MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PLASTYKI OBRZĘDOWEJ